Każdy ma swojego konika. To popularne niderlandzkie przysłowie jest mądrością ludową i każdemu człowiekowi – również osobie posiadającej rozległą wiedzę – przyznaje prawo wyboru do zajmowania się tym, co go najbardziej interesuje. Wówczas czuje się – zgodnie z powszechnie znaną zasadą – jak ryba w wodzie. 

Uwrażliwienie na ten problem jest bardzo ważne z powodu dostrzegalnej we wszystkich mediach (telewizji, radiu, prasie i Internecie) zdolności pewnych osób – zwłaszcza dziennikarzy i polityków – do wymądrzania się na każdy temat, przy równoczesnym całkowitym braku znajomości określonych zagadnień, a niejednokrotnie przede wszystkim ich specyfiki. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, iż ani ukończenie katechizacji na poziomie szkoły średniej, ani regularne uczestnictwo w praktykach religijnych z nikogo nie czyni np. teologa. Co więcej – zdarza się, iż także w przypadku księży można powątpiewać w ich – przecież dla nich specjalistyczne – wykształcenie. Stąd też konsultacje – nieuniknione nawet dla fachowców w danej dziedzinie – są konieczne a nawet niezbędne.

Także, a może zwłaszcza w zakresie zasad pisowni słownictwa religijnego. Istniejących i opublikowanych. Albowiem opracowanych a nawet po latach znowelizowanych przez Komisję Języka Religijnego Rady Języka Polskiego Prezydium Polskiej Akademii Nauk. W konsultacji z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych zarejestrowanych w Polsce. O czym należy wiedzieć, aby zapoznając się z nimi uniknąć wciąż nadal licznych (niestety!) błędów na parafialnych portalach internetowych.

Błędów, które nie są jedynymi. Albowiem nieprawidłowości jest znacznie więcej, a nawet niektóre z nich są tak bardzo rażące, że aż trudno uwierzyć, iż ich autorami są księża. Niewątpliwie przeświadczeni o posiadaniu właściwej wiedzy a być może nawet nie będącej ich cechą  nieomylności. Co przynosi bardzo negatywne skutki wtedy, gdy np. ksiądz (dziennikarz, redaktor mediów wyznaniowych) jest przekonany, że każda przekazana przez niego informacja – zwłaszcza ta dotycząca zagadnień nieznanych osobom świeckim – będzie uznana za prawdziwą.

Natomiast jedynie dziwić może niezrozumiała, lecz powszechna akceptacja tychże błędów przez księży, którzy ich nie korygując – nawet, gdy czynią to poprzez milczącą zgodę – je akceptują. Co staje staje się szczególnie niebezpieczna wówczas, gdy na zasadzie „kopiuj-wklej”, lecz całkowicie bezkrytycznie tego typu tzn. naszpikowane błędami z wieloma nieprawidłowościami treści powielana są na wielu parafialnych portalach internetowych. Co jest (niestety!) bardzo powszechne. Zwłaszcza w przypadkach lekceważącego podejścia do częstokroć istniejących z przymusu (np. nakazu wydanego przez lokalne kurie diecezjalne) portali internetowych parafii.

 

● NIEPRAWIDŁOWOŚCI rażące błędy – niewłaściwe sformułowania [ czytaj ]

 

Close Menu

Zamówienie pakietu EXTRA


WYBIERAM PAKIET EXTRA - 900 PLN / ROK


Zamówienie pakietu PREMIUM


WYBIERAM PAKIET PREMIUM - 750 PLN / ROK


Zamówienie pakietu SUPER


WYBIERAM PAKIET SUPER - 600 PLN / ROK


Zamówienie pakietu STANDARD


WYBIERAM PAKIET STANDARD - 450 PLN / ROK


Zamówienie pakietu BASIC


WYBIERAM PAKIET BASIC - 300 PLN / ROK