SŁOWACJA – kraj wielu kultur, różnorodny tym, co w sobie kryje. Bogaty w to, co jest znane, ale też obecnie odkrywane. Nieznany dla Polaków u których pokutuje ciągle obraz Słowacji – biednego kraju. Pomimo, iż dla wielu zupełnie niepostrzeżenie stał się liderem gospodarczych zmian pośród krajów niegdyś będących pod wpływem nieistniejącego już Związku Radzieckiego. Kraj WIELKI – pomimo, że pod względem liczby ludności i powierzchniowo ośmiokrotnie mniejszy od Polski 

SŁOWACJA – niedoceniony sąsiad Polski. Postrzegany z reguły tylko jako Tatry, atrakcyjne dla uprawiających sporty zimowe. Kraj niechętnie odwiedzany przez polskich turystów – dlatego, że dla jednych zbyt bliski i nie egzotyczny. Dla innych kraj ubogich Romów – pomimo, że to twierdzenie jest truizmem. Niemającym żadnego potwierdzenia w faktach. Stąd też utarło się stwierdzenie, że polsko-słowackie stosunki sąsiedzkie są jak kontakty dwóch sąsiadów odwróconych do siebie plecami. [ czytaj ] Co oczywiście należy zmienić. Im szybciej i skuteczniej, tym lepiej. Z tego powodu przede wszystkim przez oddolne – obywatelskie inicjatywy, czyli bez oczekiwania na to, co zrobią władze obu państw. Zwłaszcza, iż trzeba pamiętać, że spełniając określone kryteria, każdy obywatel państw Unii Europejskiej ma prawo zarejestrować dzialałność gospodarczą i ją prowadzić na terenie wybranego przez siebie kraju Unii Europejskiej. Co powinno być zachętą do tworzenia firm polskich na terenie Słowacji. Szczególnie, że to państwo oferuje nierepresyjny system podatkowy oraz dogodne dla podmiotów gospodarczych  – uznawane w całej Europie – ubezpieczenie zdrowotne i emerytelane  a przede wszystkim administrację przyjazną przedsiębiorcom.

Ponownie odnosząc się do wspomnianych już Romów [ czytaj ] nie można zaprzeczyć, że stanowią oni ok. 10% ludności, co sytuuje Słowację na pierwszym miejscu wśród krajów europejskich pod względem odsetka Romów w stosunku do całości ludności kraju. Problemem natomiast nie są ludzie, lecz ich mentalność i nią powodowana wielka niechęć do wprowadzenia jakichkolwiek zmian; zwłaszcza w zakresie wykształcenia, zatrudnienia i podejściu do tego, co można ogólnie określić sprawami socjalnymi. Głównym problemem w środoiwsku Romów jest duża dzietność, przy równoczesnej znikomej albo nawet żadnej opiece rodzicielskiej. Jednakże, co należy mocno podkreślić – twierdzenie, że dla przeciętnego obywatela słowaccy Romowie stanowią zagrożenienie, byłoby przesadą i przede wszystkim nieprawdą.

Według różnych źródeł Słowacja dzieli się na regiony turystyczne, którymi są:

Podział A.

● Podział B.

x

x

x

x

1. Abov
2. Bratislava
3. Dolné Pohronie
4. Dolné Považie
5. Dolný Zemplín
6. Gemer
7. Horehronie
8. Hont
9. Horná Nitra
10. Horné Považie
11. Horný Zemplín
12. Kysuce
13. Liptov
14. Novohrad

15. Orava
16. Podunajsko
17. Podpoľanie
18. Poiplie
19. Pohronie
20. Ponitrie
21. Spiš
22. Šariš
23. Stredné Považie
24. Tatry
25. Tekov
26. Turiec
27. Záhorie
28. Zamagurie

x

x

x

1. Abov
2. Bratislava
3. Dolný Zemplín
4. Gemer
5. Horehronie
6. Hont
7. Horné Považie
8. Horný Zemplín
9. Kysuce
10. Liptov
11. Novohrad
12. Orava

13. Podpoľan
14. Podunajsko
15. Pohronie
16. Poiplie
17. Ponitrie
18. Tekov
19. Trnawsko
20. Turiec
21. Spiš
22. Stredné Považie
23. Šariš
24. Záhorie

● KONTAKTY MIĘDZYNARODOWE
[ otwórz ]

● SŁOWACJA BEZ TAJEMNIC
[ otwórz ]

HYMN PAŃSTWOWY SŁOWACJI
wersja wokalna (MP3)wersja instrumentalna (MP3) 

REKLAMA

Close Menu

Zamówienie pakietu EXTRA


WYBIERAM PAKIET EXTRA - 900 PLN / ROK


Zamówienie pakietu PREMIUM


WYBIERAM PAKIET PREMIUM - 750 PLN / ROK


Zamówienie pakietu SUPER


WYBIERAM PAKIET SUPER - 600 PLN / ROK


Zamówienie pakietu STANDARD


WYBIERAM PAKIET STANDARD - 450 PLN / ROK


Zamówienie pakietu BASIC


WYBIERAM PAKIET BASIC - 300 PLN / ROK